01-08.08.2024
Το σεμινάριο διοργανώνεται από την επέκεινα χώρα και υποστηρίζεται από το Ελληνογερμανικό Ίδρυμα Νεολαίας (ΕΓΙΝ).
9-14.8.2024
Η Διάβαση Βίκου είναι μια δραστηριότητα της επέκεινα χώρα που γίνεται κάθε χρόνο από το 2010 και πραγματεύεται ένα θέμα το οποίο η απόσταση που προσφέρει το βουνό και η περίοδος του Αυγούστου, επιτρέπουν μια πιο ελεύθερη, γενναιόδωρη και ενωτική προσέγγιση και συνδυάζει την περιήγηση, την ηπειρωτική αλλά και κοσμοπολιτική γαστρονομία, την άσκηση, την ποιοτική συναναστροφή και τη μάθηση.
14-18.8.2024
H πρόσβαση όλων των Ευρωπαίων σε υγειονομικές παροχές υψηλού επιπέδου και η αναθεώρηση του νομικού πλαισίου είναι απαραίτητη, ώστε να δρομολογηθούν οι αναγκαίες πρωτοβουλίες και να αναζητηθούν οι ανάλογοι πόροι.
21.8.2024
Στη συνάντηση θα εξερευνήσουμε τον ηπειρώτικο ρυθμό της ποίησης του Μιχάλη Γκανά σε διάλογο με την καθηλωτική γοητεία του συγκεκριμένου τόπου.