Η δραστηριότητα Διάβαση Βίκου συνδυάζει την πνευματική με τη σωματική άσκηση. Η ίδια η διάβαση είναι ένα μοναδικό επίτευγμα κάθε φορά για τον καθένα μας και το ξεκίνημα μιας νέας ζωής, γεμάτη από νέες εμπειρίες, ανοχή και σεβασμό, με ευρύτητα πνεύματος, μεγαθυμία και αλτρουϊσμό, ευεξία, ψυχική και σωματική υγεία.
Ο συνδυασμός της φυσικής άσκησης, περιήγησης και ξενάγησης στη φύση, στο μεγαλύτερο ελληνικό Εθνικό Πάρκο, με την άσκηση του νου γύρω από ένα προσεκτικά επιλεγμένο θέμα κάθε φορά, παρέα με νέους και παλιούς φίλους, αποτελεί μια ανεπανάληπτη εμπειρία.
Η δραστηριότητα είναι φιλική προς όλους, μοναδική εμπειρία για οικογένειες και παρέες φίλων. Κάθε Αύγουστο, προπορευόμενη των εορτών του 15Αύγουστου.
προσεχείς δράσεις
9-14.8.2024
Η Διάβαση Βίκου είναι μια δραστηριότητα της επέκεινα χώρα που γίνεται κάθε χρόνο από το 2010 και πραγματεύεται ένα θέμα το οποίο η απόσταση που προσφέρει το βουνό και η περίοδος του Αυγούστου, επιτρέπουν μια πιο ελεύθερη, γενναιόδωρη και ενωτική προσέγγιση και συνδυάζει την περιήγηση, την ηπειρωτική αλλά και κοσμοπολιτική γαστρονομία, την άσκηση, την ποιοτική συναναστροφή και τη μάθηση.
αρχείο δράσεων
11-16.08.2023
Ήταν μια από τις πιο «γευστικές» δραστηριότητες «Διάβαση Βίκου» που έχουν οργανωθεί, στο τέλος δεν θέλαμε να αποχωριστούμε μεταξύ μας και την επέκεινα χώρα. Το θέμα μας φέτος, «Ευεργεσία σήμερα και πάντοτε», απέκτησε τελικά δικαίως το πρόθεμα «Από το Εγώ στο Εμείς».
12-17.08.2022
06-11.08.2021
13η Διάβαση Βίκου. Το θέμα μας φέτος, “Παιδεία! Όχι μόνο εκπαίδευση”, έρχεται να αντιμετωπίσει την πρόκληση του ζητήματος και υπό το πρίσμα της εμπειρίας που αφήνει η πανδημία και σε αυτόν τον τομέα.
07-12.08.2020
12η Διάβαση Βίκου. Επισκεφθήκαμε μαζί με τους πλέον ειδικούς επιστήμονες του πεδίου στην Ελλάδα, δέκα χωριά του Ζαγορίου, με περιήγηση σε πολιτιστικά μνημεία.